Thorens rozpoczął działalność już w 1883 roku, a od 1903 produkował fonografy. W 1906 roku z fonografów przestawił się na produkcję gramofonów tubowych, przeznaczonych do odtwarzania płyt szelakowych. Niedługo później rozpoczęła się również produkcja zapalniczek oraz harmonijek ustnych.
Około 1940 r. powstał elektryczny gramofon Thorens UV 603. Na pierwszy rzut oka nie był niczym wyjątkowym. Toporna konstrukcja idealnie wpisywała się w stylistykę tamtych lat. Jeden przełącznik od regulacji prędkości obrotowej, talerz oraz ramię - wszystko. Ten z pozoru prosty gramofon skrywa jedną bardzo ciekawą nowinkę technologiczną: napęd bezpośredni.
Przełomowy w historii firmy okazał się model TD124 wypuszczony w 1957 r. Pierwszy odtwarzacz klasy Hi-Fi, który na stałe zapisał tego producenta w świadomości klientów oraz dziejach historii. Tak naprawdę ciężko nazywać go pełnoprawnym gramofonem; właściwe należy go klasyfikować jako napęd.
Połowa lat 60-tych to okres, w którym Thorens powoli wchodzi w napęd paskowy, jest to najlepszy czas tej marki pod względem popularności, ilości sprzedawanych egzemplarzy oraz ugruntowania swojej pozycji na rynku.
Swoistą rewolucją był model TD150. Thorens nie tylko odszedł od napędu idlerowego na rzecz paskowego, ale pojawiło się subchasis podwieszone na 3-punktowym zawieszeniu, zrealizowanym za pomocą sprężyn wypełnionych w środku specjalną gąbką, niwelującą wibracje własne.
Thorens TD150 jest dla wszystkich przełomowym modelem, który zarazem podzielił fanów na dwie flanki. Dla purystów jest to ostatni prawdziwy Thorens, dla drugiej grupy ludzi od tego modelu zaczyna się prawdziwa historia marki.
W 1980 roku Thorens zdecydował się, bez względu na koszty, opracować i wprowadzić na rynek jedyny w swoim rodzaju gramofon. Rezultat został nazwany Thorens Reference, ważył 90 kg, został zaprojektowany dla maksymalnie trzech ramion i miał przestrajalną podstawę! Zewnętrznie Reference wyglądał jak każdy rodzaj napędu masowego, w którym po prostu ciężki talerz spoczywa na jeszcze cięższej ramie. Model został wykonany na zamówienie w oficjalnym wydaniu 100 sztuk, klienci mogli wybrać indywidualne zestawienia kolorystyczne oraz zamówić pojedyncze ramiona. Cena samego gramofonu była niebotycznie wysoka i wynosiła prawie 18 000 DM, ale teraz jest znacznie wyższa niż w przypadku używanych urządzeń.
W 1983 roku, z okazji 100-lecia istnienia firmy, na rynek wszedł kolejny duży model: Thorens Prestige. Jakościowo odpowiednik Reference.